Ordin

ℹIn scopul menținerii sănătății siguranței copiilor/elevilor întregului personal din instituțiile de învățământ general, diminuării riscurilor de infectare cu COVID19, respectării Hotărârilor Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică și a Hotărârilor Comisiei Extraordinare de Sănătate Publică Chișinău în scopul bunei organizări a activităților extracurriculare prilejuite de sărbătorile de primăvară, Direcția Generală Educație, Tineret și Sport a Consiliului municipal Chișinău a emis Ordinul nr. 278 din 21.02.2022 Cu privire la organizarea activităților extracuriculare cu prilejul sărbătorilor de primăvară în instituțiile de învățământ general din municipiul Chișinău conformă căruia Directorii instituțiilor de învățământ general:
✅Vor organiza ședințe on-line cu părinții cu referire la activitățile extracuriculare ținând cont de prevederile actelor normative.
✅Vor stabili modul de organizare a activităților pentru copii/elevii în cadrul sărbătorilor de primăvară fără participarea părinților/ reprezentanților legali ai copiilor, rudelor, animatorilor, actorilor, altor persoane străine și evitarea închirierii costumelor pentru copii.
✅Vor atenționa părinții copiilor/elevilor, comitetele de părinți din grupe/ clase privind interzicerea implicării personalului din instituție în colectarea de bani si gestionarea acestora.
▶️Mai multe detalii găsiți în fișierul atașat – https://cutt.ly/fAwuMxF