Chișinăul începe pregătirile pentru concursul „Capitala Europeană a Tineretului 2026”

🟢 Chișinăul merită să obțină titlul de Capitală Europeană a Tineretului!

European Youth Forum a lansat perioada pentru depunere a dosarelor pentru obținerea titlului de CAPITALĂ EUROPEANĂ A TINERETULUI 2026!

În acest sens, Centrul Municipal de Tineret Chișinău este în căutarea unui/unei coordonator/coordonatoare responsabil(ă) de elaborarea dosarului pentru CHIȘINĂU – CAPITALA EUROPEANĂ A TINERETULUI 2026!

Procedura de depunere a dosarului pentru Capitala Europeană a Tineretului este formată din 3 etape:

➡️ I etapă (depunerea unei cereri de participare, a unui plan inițial, cât și prezentarea motivației capitalei de a participa în concurs.)

➡️ II etapă (desfășurarea detaliată a planului inițial și completarea acestuia cu activități de tineret, cât și a conceptului general propus pentru „Chișinău – Capitala Europeană a Tineretului 2026’’)

➡️ III etapă (elaborarea dosarului final prin completarea acestuia cu recomandările juriului Forumului European de Tineret, inclusiv generalizarea dosarului și a conceptului final de program.)

📌Criterii de selectare a coordonatorului/coordonatoarei:
– Experiență de lucru cu tinerii;
– Experiență de lucru în managementul proiectelor locale, naționale sau internaționale;
– Experiență de lucru în elaborarea propunerilor de proiecte/granturilor;
– Experiență de colaborări cu experți străini sau organizații de peste hotare;
– Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat (B2-C1);
– Studii sau stagii peste hotare reprezintă un avantaj;

🔴CV-ul poate fi expediat la poșta electronică: centru.chisinau@gmail.com.

🟢 Кишинев достоин звания Молодежной столицы Европы!

European Youth Forum начал прием заявок для получения звания МОЛОДЕЖНОЙ СТОЛИЦЫ ЕВРОПЫ 2026!

В связи с этим Муниципальный молодежный центр Кишинева ищет координатора, ответственного за разработку документов для получения звания КИШИНЕВ – МОЛОДЕЖНАЯ СТОЛИЦА ЕВРОПЫ 2026!

Процедура подачи заявки на конкурс состоит из 3-х этапов:

➡️ I этап (подача заявки на участие, первоначальный план, а также презентация мотивации столицы для участия в конкурсе).

➡️ II этап (детальная реализация первоначального плана и его пополнение молодежными мероприятиями, а также общая концепция, предложенная для конкурса «Кишинев – Молодежная столица Европы 2026»).

➡️ III этап (проработка итогового пакета документов путем его заполнения рекомендациями жюри Европейского молодежного форума, включая обобщение и окончательную программную концепцию).

📌 Критерии отбора координатора:
– опыт работы с молодежью;
– опыт работы в управлении местными, национальными или международными проектами;
– опыт работы в разработке проектных/грантовых предложений;
– опыт сотрудничества с зарубежными специалистами или организациями;
– знание английского языка на продвинутом уровне (В2-С1);
– учеба или стажировка за границей являются преимуществом.

🔴 Резюме можно отправить на почту: centru.chisinau@gmail.com.